DOPORUČENÝ KALENDÁŘ PRACÍ NA ZAHRADĚ

 

V lednu bývá zahrada často pokryta sněhovou pokrývkou. V tomto čase je vhodné období pro přípravy na novou zahradní sezónu. Měli bychom postupně odstranit ovocným stromům druhotnou kůru, pod kterou se mohou ukrývat kokony škůdců a výtrusy hub.

 

V únoru se již na zahradě začínají objevovat první květy, obzvláště pak poslové jara, kterým jsou každoročně sněženky. Doporučujeme začít prořezávat některé jádroviny a bobuloviny, abychom je zmladili a měly dobrou sklizeň. Převrstvujeme kompost a hnojíme brambory, košťálovou a plodovou zeleninu. 

 

V březnu začíná na zahradě dýchat jaro, které s sebou přináší především pestrobarevné květy jarních druhů cibulnatých a hlíznatých květin. V průběhu března můžeme začít již s vysazováním okrasných stromů a zakládáním živého plotu. V březnu také začínáme na záhonech vysévat zeleninu.

 

V dubnu, kdy již kvetou narcisy a tulipány, se zahradní stromy zahalují  novým zeleným listím. Stříháme okrasné dřeviny a poprvé v nové zahradní sezóně posečeme trávník, který zároveň provzdušníme. Chemicky ošetřujeme ovocné stromy a keře proti přezimujícím škůdcům a nastupujícím chorobám.

 

V květnu nám kvete doslova celá zahrada. Prim v tomto směru hrají ovocné stromy, které jsou v tomto období obaleny květy. V květnu se naplno rozbíhá pravidelná péče o zahradní trávník a práce na venkovních zeleninových záhonech.

 

V červnu, kdy se jaro střídá s létem, začínají velmi teplé dny a zahrada vyžaduje zavlažování. V tomto měsíci již obvykle dozrávají první třešně a jahody. V zeleninové zahradě sklízíme saláty, mrkve, ředkve, vodnici, pór nebo rané zelí. Přelom jara a léta je vhodným obdobím pro řízkování okrasných keřů.

 

V červenci  je to měsíc nejteplejšího měsíce v roce a zároveň je to měsíc přívalových srážek a průtrží mračen, se můžeme těšit pohledem na bohatě kvetoucí zahrádku a lekníny v zahradním jezírku. Za péči, kterou jim musíme věnovat, se nám ovocné stromy a keře již v červenci odvděčí bohatou úrodou višní a dalších druhů drobného ovoce. V červenci, kdy máme poslední možnost sklidit jarní zeleninu, zaséváme její podzimní druhy.

 

V srpnu nám na zahradě bohatě kvetou teplomilné druhy květin a také je opět čas ke stříhání dorostlých živých plotů. Kvůli vysokým odpoledním teplotám musíme věnovat zvláštní péči trávníku a kvůli občasným ranním mrazíkům ve druhé části měsíce, které se již začínají vyskytovat - zase letněným pokojovým květinám. V ovocné a zeleninové zahradě nyní nastává období sklizně. Není to však poslední letošní úroda, protože právě v srpnu je čas k výsadbě pozdní zeleniny na volné záhony.

 

V září to je měsíc, ve kterém se léto pomalu přehoupává do podzimu. Kvete již stále méně rostlin, ale to nám vynahrazuje bohatá úroda ovoce a zeleniny. Část sklizně můžeme skladovat, moštovat nebo kompotovat, abychom se z ní mohli těšit i v zimních měsících. Volný čas nemusíme trávit jen v kuchyni u zavařování, ale ještě můžeme vysazovat některé druhy okrasných květin, ovoce i zeleniny.

 

V říjnu se již pomalu loučíme s většinou kvetoucích rostlin, zdobí zahrady pestrobarevné chryzantémy. Dále vedle toho si můžeme a doporučujeme ponechat odkvetlé květy na ozdobných travách, které nám budou zahradu zkrášlovat i během zimy. Dále je pravý čas k sázení ovocných stromů, které bychom měli v případě potřeby chránit proti okusu divokou zvěří. Sklízíme dozrálé a vyséváme ozimé druhy zeleniny. Prázdné zeleninové záhony zryjeme a pohnojíme, abychom je připravili pro příští sezónu.

 

V listopadu na zahradě končí sklizeň a naplno se rozbíhají přípravy na zimní období. Listopad je zároveň měsícem, v němž je zahrada nejbohatším zdrojem nepotřebné zeleně, a je tak nejvhodnějším obdobím k přípravě kompostu. Před zimou můžeme ještě vysít mrkev, cibuli nebo petržel.

 

V prosinci už nic nekvete a listí je opadané, ale naše zahrada je stále krásná, protože ji zdobí barevné plody stálezelených dřevin a suché květy ozdobných travin. V období, kdy už bývá zahrada pokryta sněhovou pokrývkou, se musíme postarat o okrasné dřeviny, aby je nepoškodil těžký sníh a stříháme rouby ovocných stromů, které uskladňujeme pro novou sezónu.

 

Textové pole: Textové pole: